هاست با ترافیک نامحدود

معنای واقعی هاستی با ترافیک نامحدود چیست؟

از پارامترهای اصلی که بر عملکرد وب سایت تاثیر میگذارد و در انتخاب هاست مناسب، باید درنظر گرفته شود، میزان پهنای باند و ترافیک ماهانه است. البته حساب کردن اینکه یک وبسایت به چه میزان از این پارامترها نیاز دارد خیلی کار راحتی نیست. اما از طرفی لازم است این کار انجام شود چون اگر انتخاب مناسبی نداشته باشید ممکن به دلیل ناهمخوانی سرویس هاست با میزان مصرف وب ساایت، وب سایت شما کند شود یا حتی از کار بیفتد و احتمالا مجبور شوید برای ارتقای سرویس هاست خود پول بیشتری پرداخت کنید. البته توجه داشته باشید که ترافیک ماهانه با پهنای باند فرق میکند و این دو اصطلاح گاهی به اشتباه به جای هم استفاده میشود. این مقاله را بخوانید تا با این دو مفهوم کاملا آشنا شوید.

 

پهنای باند چیست؟

اطلاعات موجود در فضای وب را به دو طریق استفاده می کنیم. یا با درج آدرس یک وبسایت در مرورگر خود سایتی را باز کرده و به صفحات آن دسترسی پیدا میکنیم و یا فایل هایی (MP3 ، PDF ، فایل های فلش و غیره) را از فضای وب دانلود می کنیم. در هر صورت ، دیتای درخواستی ما قبل از رسیدن به کامپیوترهای ما باید مسیری طولانی را طی کنند. به لطف فن آوری های پیشرفته امروز، هنگام باز کردن صفحات وب سایت یا دانلود یک فایل ، داده های موجود ابتدا با سرعتی برابر با سرعت نور از سروری که داده ها بر روی آن قرار دارد (سرور هاست) به ISP (مرکز اینترنت) منتقل و سپس از آنجا به کامپیوتر شما منتقل می شود.
در عمل همیشه دیتاها با آخرین سرعت ممکن به دست ما نمیرسند. این کاملا بستگی به پهنای باندی دارد که مرکز خدمات اینترنت ما (ISP) در اختیارمان قرار میدهد. پهنای باند عرض سیمی را نشان میدهد که دیتا را به کامپیوتر شما انتقال میدهد. هر چه که پهنای باند بیشتر باشد یعنی مسیر انتقال داده های وب گسترده است و بنابراین دیتاها با سرعت بیشتری به دست ما میرسند. بنابراین پهنای باند به طور کلی مسئول سرعت اتصال به اینترنت است.

 

پهنای باند چگونه اندازه گیری می شود؟

به زبان ساده پهنای باند مقیاسی از مقدار دیتایی است که بین وب سایت ، کاربران و اینترنت رد و بدل میشود از آنجا که پهنای باند به طور کلی به ظرفیت یک خط ارتباطی یعنی مقدار اطلاعات منتقل شده از یک نقطه به نقطه دیگر اشاره دارد ، واحدهای اندازه گیری آن همان واحد اندازه گیری فضای دیسک و ترافیک ماهانه است . یعنی بیت ، بایت ، کیلوبایت (Kbps) ، مگابایت (Mbps) و گیگابایت (Gbps). دوره اندازه گیری استاندارد پهنای باند یک ثانیه در نظر گرفته می شود ، مثلا اینطور گفته میشود: 1000 کیلوبایت در ثانیه.

 

پهنای باند و ISP

ISP به عنوان یک واسط ارتباطی بین شبکه جهانی وب و کامپیوتر شما با سرعتی بسیار بالاتر از سرعتی که شما به عنوان کلاینت (مشترک) دریافت میکنید، به اینترنت متصل میشود. ماموریت اصلی ISP این است که بخشی هایی از این اتصال پرسرعت را به مشترکین خود بدهد و در نتیجه دسترسی به اینترنت مورد نیازمشترکین در ازای پرداخت قیمتی منطقی تضمین کند.
تکنولوژی های مختلف اینترنت پهنای باندهای مختلفی ارائه میدهد. به عنوان مثال ، اینترنت dial-up محدوده پهنای باند بسیار باریکی در حدود Kbps 50 در ثانیه را در اختیار شما قرار می دهد ، در حالی که اتصال پهنای باند تضمین شده توسط DSL یا اینترنت LAN امکان انتقال داده را با سرعتی بسیار بالاتر فراهم می کند ، از Kbps 128 تا Kbps 2000.

 

پهنای باند و هاست

در هنگام انتخاب هاست مناسب هم، پهنای باند یکی از عواملی است که باید درنظر بگیرید. اکثر ویژگیهای ارائه شده در یک پلن سرویس هاست، میزان منابع خود سرور هاست را نشان می دهند ، اما پهنای باند به اتصال اینترنتی سرور هاست با مرکز ISP بستگی دارد.

 

تفاوت بین پهنای باند و ترافیک ماهانه

در تجارت هاستینگ ، اصطلاح "پهنای باند" معمولاً به اشتباه مترادف با "ترافیک ماهانه" در نظر گرفته می شود. شرکتهای هاستینگ غالباً از پهنای باند برای توضیح حداکثر میزان انتقال دیتا مابین وب سایت و کاربر در طی یک دوره زمانی مشخص (اکثرا یک ماه) ، استفاده می کنند. اما این دقیقا معنای ترافیک ماهانه است. از نظر فنی پهنای باند به سرعت انتقال داده اشاره دارد نه خود مقدار داده.

 

چگونه کار میکند؟

در تمام طول مدتی که کاربر از وبسایت شما بازدید می کند و یا آپلود و دانلود انجام میدهد، سیستم درحال انتقال دیتا است و به عبارتی پهنای باند در حال مصرف است.
یک بزرگراه دو بانده پرترافیک در شهر تهران را در نظر بگیرید که در آن تردد بسیار کند انجام میگیرد. دلیل اینکه چرا این بزرگراه پرترافیک است این است که تهران شهر پرجمعیتی است. اگر دولت بخواهد از ترافیک سنگین در بزرگراه بکاهد ، راه آن این است که تعداد باندهای اتوبان را به 4 یا 6 افزایش دهد. این کار مطمئناً منجر بهبود ترافیک شده و باعث میشود همه به موقع و سروقت به مقصد خود برسند.
در مورد پهنای باند هم همینطور است. باندهای بزرگراه را همان ظرفیت پهنای باند درنظر بگیرید. اگر بازدیدکنندگان زیادی در یک سایت خاص با پهنای باند پایین وجود داشته باشند ، ترافیک زیاد باعث کندی سایت خواهد شد.
اگر پهنای باند به اندازه ای کافی باشد که بتواند سطح ترافیک و دیتاهایی که منتقل می شود را به طور کامل پوشش دهد ، کاربر بدون هیچ وقفه ای میتواند دانلود کند و یا پخش آنلاین روی وب سایت اجرا کند. پهنای باند بالاتر پاسخ دهی بهتر وب سایت و در نتیجه کاربر راضی تر!

 

ارتباط مولفه فضای وب و مولفه پهنای باند

فضای وب حجمی از سرور است که برای فایلهای وب سایت خود نیاز دارید. بنابراین با اندازه دیتا سروکار دارد. اما پهنای باند ، به سرعت انتقال دیتا مربوط میشود.

پهنای باند و فضای وب چگونه ارتباط برقرار می کنند؟

با یک مثال این ارتباط را توضیح میدهیم.
فرض کنید در خانه شما 100 کارتن حاوی اثاثیه است که باید به خانه جدید منتقل شود. شما یک شرکت باربری را برای اینکار استخدام میکنید. اگر سه کارگر این جابجایی را انچام دهند (پهنای باند کم) بسیار طول می کشد تا همه اثاثیه چابجا شود ولی اگر 100 کارگر این کار را باهم انچام دهند (پهنای باند زیاد) این کار به چشم به همزدنی انچام میگیرد. در این مثال خانه فضای وب ، شرکت باربری سرویس هاست شما و تعداد کارگر پهنای باند و تعداد جعبه های در جال انتقال داده ها هستند.

 

آیا ترافیک ماهانه نامحدود واقعاً وجود دارد؟

اگر منظور از نامحدود، بی نهایت باشد پاسخ منفی است. برای هیچ شرکت هاستینگی مقدور نیست که پهنای باند بی نهایت در اختیار کاربران قرار دهد. حتی در مورد سرورهای اختصاصی پهنای باند بی نهایت نیست .
اما اگر منظور این است که برای میزان مصرف شما هیج محدودیتی وجود ندارد بله این واقعیت دارد.وقتی یک شرکت هاستینگ می گوید ترافیک ماهانه نامحدودی را ارائه می دهد ، به این معنی است که شما می توانید از ترافیک ماهانه بدون محدودیت استفاده کنید، یعنی به میزانی که نیاز دارید و مصرف شماست میتوانید استفاده کنید. اما این میزان باید در رنجی باشد که شرکت هاستینگ توانایی ارائه آن را داشته باشد. منابع سرورهای هاست نامحدود مانند تمام سرورهای هاست یک میزان مشخصی دارند، اما این میزان بسیار بیشتر از حدی است که شما بتوانید تمامش کنید.

قبل از خرید هاست، برآوردی از میزان مصرف مورد نیاز وب سایت خود داشته باشید و با بررسی ویژگیها و محدودیتهای سرویس هاست موردنظر دست به انتخاب صحیح بزنید.

 

چگونه میزان ترافیک ماهانه موردنیاز وب سایت خود را محاسبه کنیم؟

با انجام این سه مرحله تخمین خوبی از میزان پهنای باند مناسب سایت خود به دست می آورید:
1_ میانگین حجم صفحات سایت خود را به دست آورید. فرض کنید اندازه متوسط صفحات وب شما 210 کیلوبایت باشد.
2_ این میانگین را در تعداد بازدید کنندگان در هر ماه ضرب کنید. اگر حدود 15000 بازدیدکننده در ماه داشته باشید ، این میزان 315 گیگابایت خواهد شد.
3_سپس این عدد را در تعداد صفحاتی که به طور متوسط توسط یک کاربر بازدید میشود ضرب کنید. با فرض اینکه هر شخص تا 10 صفحه را مشاهده کند ، نتیجه 32 گیگابایت خواهد بود. این بدان معنی است که وب سایت شما حداقل به 32 گیگابایت ترافیک ماهانه نیاز دارد. هر سرویسی پایین تر از آن باعث کندی ترافیک و کندی فعالیت در وب سایت میشود.
اگر سایت شما یک سایت دانلود است شما باید میزان دانلود در روز بهمراه حجم فایلها را تخمین بزنید.

البته نکته اینجاست که شما بلافاصله پس از ایجاد وب سایت نمی توانید همه این داده ها را بدست آورید. حداقل به 6 ماه زمان نیاز دارید که وبسایت شما کار کند و بعد بررسی کنید.

 

برای بهینه کردن وبسایت خود از لحاظ مصرف پهنای باند سه نکته زیر را رعایت کنید:

  • فراخوانی HTTP سایت خود را کاهش دهید
    برای این کار باید تمام فایلهای CSS را با هم ترکیب و به یک فایل تبدیل کنید. میتوانید از افزونه
    Jch optimize برای اینکار استفاده کنید. این افزونه برای سایتهای جوملا، وردپرس، دروپال و مجنتو قابل استفاده است. به و بسایت Jch-optimize.net مراجعه کنید. با انجام آن، دیتای سایت را متناسب با پهنای باند کاهش می دهیم. بنابراین فشار از روی سایت برداشته شده و با سرعت بیشتری کار می کند.
  • کدنویسی

در طراحی سایت حتما از یک توسعه دهنده وب حرفه ای بهره ببرید که در زمینه کدنویسی CSS و HTML متخصص باشد. یک کد نویسی حرفه ای وب سایت را با حداقل افزونه های جوملا و وردپرس و فایلهای جاوا اسکریپت راه اندازی می کند. او قادر خواهد بود تا کدنویسی ساده ، فایلهای جاوا اسکریپت اضافی و افزونه های مطبوعات را کاهش دهد. این به کاهش باربر روی پهنای باند وب سایت شما کمک می کند و این باعث می شود سریعتر و روان کار کند.

  • فشرده سازی تصاویر
    تعداد زیاد عکس با حجم و کیفیت بالا باعث می شود وب سایت ها کند شود. حتماً تصاویر باکیفیت خود را از قبل آپلود بر روی سایت فشرده کنید.
گروه کوشان، ارائه دهنده خدمات پشتیبانی جوملا

آدرس: تهران، بزرگراه شهید لشگری، کارخانه نوآوری آزادی، مرکز زاویه

تلفن:  ۴۴۴۶۶۸۵۶ (۰۲۱)

ایمیل: info@kooshan.net

از وبلاگ ما

شبکه های اجتماعی

© 2024 Kooshan Group / Joomla Services. All Rights Reserved