معرفی cpanel و کاربردهای آن

شما پس از خرید هاست یک کنترل پنل اختصاصی جهت مدیریت فضای میزبانی خود تحویل خواهد گرفت، که طی ایمیلی اطلاعات ورود و دسترسی شما به آن برایتان ارسال خواهد شد. Cpanel، به شما این امکان را می دهد که فضای وب خود را، از تنظیمات ایمیل گرفته تا فایلها، بانکهای اطلاعاتی و... مدیریت کنید.

کنترل پنلهای مختلفی، برای مدیریت فضای وب وجود دارد، اما Cpanel به دلیل برخورداری از امکانات و ابزارهای قدرتمند، محیط گرافیکی زیبا و کاربر پسند بودن، جزو محبوبترین پنلهای مدیریت هاست در دنیا می باشد.
متاسفانه به دلیل عدم وجود مستندات کافی به زبان فارسی در مورد کاربردها و فواید متنوع و گسترده ای که cpanel دارد، کاربران ایرانی از بکارگیری همه ابزارهای Cpanel محروم مانده اند.

برای ورود به کنترل پنل Cpanel در اکثر سرورها کافیست در انتهای اسم دامنه مورد نظر نام Cpanel را بنویسید.به طور مثال برای ورود به کنترل پنل وبسایتی با دامنه www.kooshan.net باید در مرور گر خود آدرس www.kooshan.net/cpanel و یا آدرس www.kooshan.net/2083: را تایپ کنید.

در ادامه با محیط این ابزار قدرتمند آشنا میشویم و به طور اختصار هر بخش را توضیح میدهیم.

 

ایمیل

در این بخش میتوانید اکانتهای ایمیل (email accounts)، ایمیل پاسخگوی خودکار (autoresponders) و ایمیل فرستنده (forwarders) ایجاد کنید و همچنین برای مدیریت بهتر، برای یک اکانت ایمیل خاص فیلترهایی
(user-level filtering) تعریف کنید. از طریق گزینه های
BoxTrapper, Apache SpamAssassin, email authentication با هرزنامه ها (اسپم) مبارزه کنید و در نهایت با استفاده از لیست های پستی (mailing lists) برای گروه بندی مخاطبان ایمیل خود اقدام کنید.

 

امنیت

برای ایجاد محدودیت دسترسی بر روی وبسایت خود میتوانید از طریق IP Blocker ، SSL/TLS ، SSH Access اقدام کنید. همچنین برای محافظت بیشتر از وبسایت خود از تنظیمات گزینه های HotLink Protection ، Leech Protect ، ModSecurity کمک بگیرید.

 

دامنه ها

در این بخش از کنترل پنل از طریق ابزارهای آن میتوانید دامنه های دلخواه خود را تنظیم کنید. در واقع آدرسهای موازی (اعم از آی پی ، زیر دامنه ، الیاس، دامنه اضافی، ریدایرکت ...) که به طور همزمان مخاطبان را به آدرس اصلی یک صفحه یا وبسایت مورد نظر شما هدایت میکنند.

 

فایلها

ویرایش ، آپلود ،دانلود و پشتیبان گیری از فایلها و فولدرها درعین امکان رویت و زیر نظر گرفتن میزان مصرف فضای دیسک و پهنای باند مصرفی کاربرد این بخش از cpanel میباشد.

 

دیتابیس

بانکهای اطلاعاتی وبسایتها در این قسمت ذخیره شده و سطح دسترسی به آنها تعریف می شود.

 

لاگ

با استفاده از ابزارهای Webalizer ، AWStats از مخاطبان خود و رفتار مجازی آنها آگاه شوید و عملکرد وبسایت خود را ردیابی و ارزیابی کنید.

نرم افزار: از نرم افزارها و اپلیکیشن های کاربردی بی شماری که در این بخش از کنترل پنل مهیا است میتوانید در جهت افزایش قدرت و پویایی هر چه بیشتر وبسایت خود بهره بگیرید. این بخش از cpanel جزء ناشناخته ترین و درعین حال پرکاربردترین بخشهای آن میباشد.

 

و نکته آخر اینکه در قسمت ستون سمت چپ cpanel میتوانید اطلاعاتی از قبیل میزان سی پی یو ،حافظه ،پهنای باند و تعداد بانک اطلاعاتی و اکانت ایمیل و ... را که تا این زمان مصرف کرده اید و همچنین حد مصرفی که باخرید بسته هاست مجاز هستید را مشاهده کنید. در پایین همان لیست با کلیک بر روی گزینه server information وارد صفحه ای میشوید که در آن اطلاعات کامل سرور هاستینگ خریداری شده اعم از ورژن های php و my sql متعلق به این سرور آورده شده است که میتوانید مشاهده کنید آیا سروری که در اختیار شما قرار داده شده است آخرین ورژن های موجود را داراست و یا اینکه نه.

گروه کوشان، ارائه دهنده خدمات پشتیبانی جوملا

آدرس: تهران، بزرگراه شهید لشگری، کارخانه نوآوری آزادی، مرکز زاویه

تلفن:  ۴۴۴۶۶۸۵۶ (۰۲۱)

ایمیل: info@kooshan.net

از وبلاگ ما

شبکه های اجتماعی

© 2024 Kooshan Group / Joomla Services. All Rights Reserved