انتخاب رنگ در طراحی وب

روانشناسی رنگ ها در طراحی وب و چگونگی تأثیر آن بر نرخ تبدیل وب سایت

به این آمار توجه کنید:
به نقل از سایت QuickSprout یکی از منابع پیشرو در زمینه آموزش افزایش کارایی و ترافیک وبسایتها: 85% تصمیم افراد برای خرید یک کالای خاص مربوط به رنگ آن کالاست
به نقل از Neil Patel یکی از کارآفرین برجسته در حوزه دیجیتال مارکتینگ : 90% از ارزیابیهای یک محصول تاثیرگرفته از رنگ آن است.

از آنجا که رنگ در تصمیمات و واکنش های رفتاری انسانها تاثیر میگذارد، یکی از عوامل موثر بر نرخ تبدیل وبسایت است. نرخ تبدیل همانطور که میدانید نسبت تعداد بازدیدکننده هایی است که وارد یک وب سایت می شوند و اقدام به کاری میکنند به افرادی که وارد میشوند و هیچ کاری انجام نمی دهند که این اقدام شامل اهدافی است که برای پیج خود معین کرده اید مثل خرید کالا، ثبت نام در یک فرم، دانلود یا موارد دیگر. رنگ در طراحی وبسایت یک پارامتر اساسی محسوب میشود و در نهایت اثر خود را در بازاریابی آنلاین وبسایت میگذارد.

 

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ علمی است که بیان میکند رنگها چگونه بر رفتار انسان تاثیر میگذارند دانستن علم روانشناسی رنگها برای طراحان محصول، طراحان وبسایت، وبمستران و همه کسانی که در حوزه افزایش ترافیک و نرخ تبدیل و در نهایت بازاریابی آنلاین کار می کنند، یک ضرورت است.
دانستن روانشناسی رنگها، در حوزه بازاریابی آنلاین ، در انتخاب رنگ مناسب برای لینک ها ، دکمه های CTA (call to action)، پیامها و غیره در جهت جذب مخاطب بیشتر به شما کمک می کند.
به عنوان مثال ، اکثر وب سایت های مواد غذایی از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز استفاده می کنند ، زیرا این ترکیب رنگ حس گرسنگی را تشدید می کند! بنابراین در صورت استفاده از این ترکیب رنگی در وب سایت خود ، شانس فروش وب سایت بیشتر میشود. 

 

1-برای وبسایتها با مخاطب خانم، از رنگهای خاکستری، قهوه ای و نارنجی استفاده نکنید

 

انتخاب رنگ در طراحی سایت

 
نظرسنجی ها نشان داده است که آبی رنگ مورد علاقه 35% از خانمهاست بعد از رنگ بنفش با 23% و رنگ سبز با 14% در رتبه های بعدی هستند. از طرف دیگر 33% خانمها از رنگ نارنجی خوششان نمی آید، 33% از رنگ قهوه ای و 17% رنگ خاکستری
بنابراین اگر شما یک وب سایتی را طراحی کرده اید که مخاطبان هدف آن خانم هاست ، از استفاده از رنگ هایی که دوست ندارند ، خودداری کنید. اگرچه در عرف رنگ صورتی موردعلاقه و خاص خانمهاست ، اما با استفاده از رنگ هایی مانند آبی ، سبز و بنفش نیز می توانید این دسته از مخاطبان را جذب و نرخ تبدیل را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

 

2- برای جذب مخاطبان مرد از آبی ، سبز و سیاه استفاده کنید

 

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

 
اگر در حال طراحی وبسایتی هستید که مخاطبان آن تنها آقایان هستند، از ترکیب رنگهای سبز آبی و سیاه استفاده کنید. که یک حس و حال کاملا مردانه به وبسایت شما میدهد. سعی کنید از رنگ بنفش یا قهوه ای استفاده نکنید.

 

3- از رنگ آبی برای جلب اعتماد استفاده کنید

آبی حس اعتماد ، آرامش و صداقت را تلقین میکند. برای همین برای اکثر افراد رنگ محبوبی است. و همانطور که میبینیم پایه ثابت اکتر وبسایت های طراحی شده است. بخصوص استفاده از این رنگ در صفحات landing page مناسب است. به عنوان نمونه فیسبوک مشهورترین شبکه اجتماعی از این رنگ برای دادن پیام تبلیغاتی اشاعه شفافیت و اعتماد و استفاده می کند. خیلی از بانکهای بزرگ جهانی ، درگاههای پرداخت و ...که حس اعتماد و صداقت در آنها اهمیت دارد از این رنگ استفاده می کنند.
از رنگ آبی برای وب سایت های غذایی استفاده نکنید. ، زیرا این رنگ با سموم به نوعی عجین شده است یادآور سموم است

 

4- برای فروش محصولات سازگار با محیط زیست از رنگ سبز استفاده کنید

این یکی شاید برای همه عیان باشد. سبز نشانگر محیط زیست و دوستدار محیط زیست است. اگر تجارت شما با محصولات در فضای باز یا هر چیز طبیعی یا سازگار با محیط زیست سر و کار دارد ، رنگ سبز مناسب ترین رنگ خواهد بود.

 

5- رنگ سیاه احساس تجمل و لاکچری!

اگر وب سایت شما لوکس بودن، جسارت و سطح بالا بودن را قرار است به تصویر بکشد حتما از رنگ سیاه استفاده کنید. به عنوان مثال برای طراحان داخلی یا شرکتهای دیجیتال مارکتینگ با کلاس کاری بالا مناسب است. از رنگ سیاه اگر به درستی استفاده شود زرق و برق ، زیبایی و منحصربودن را به مخاطب القا می کند.

 

6- برای دکمه های call to action از رنگ های براق و درخشان استفاده کنید

دکمه های نقطه قوت وبسایت شما و انگیزاننده برای افزایش نرخ تبدیل هستند. پس سعی کنید تا میتوانید با استفاده از رنگهای براق و درخشان آنها را جلوی چشم مخاطبان قرار دهید. برای CTA ها سعی کنید از رنگهای قرمز ، زرد و نارنجی استفاده کنید. هر چه رنگ درخشان تر باشد ، احتمال افزایش نرخ تبدیل بیشتر خواهد بود.

 

رنگ ها می توانند به شما در جذب مخاطب هدفتان کمک کنند. بنابراین در طراحی وبسایت ها از روانشناسی رنگها برای این منظور استفاده کنید. تا در بازاریابی آنلاین و نرخ تبدیل به شما کمک کند.

گروه کوشان، ارائه دهنده خدمات پشتیبانی جوملا

آدرس: تهران، بزرگراه شهید لشگری، کارخانه نوآوری آزادی، مرکز زاویه

تلفن:  ۴۴۴۶۶۸۵۶ (۰۲۱)

ایمیل: info@kooshan.net

از وبلاگ ما

شبکه های اجتماعی

© 2024 Kooshan Group / Joomla Services. All Rights Reserved